Summerhill’de Öğretmen Olmak

Summerhill’de öğretmen olmak yaratıcı bir iştir. Ekip üyelerimizin öncelikle insan ve demokratik topluluğun aktif üyeleri olmalarını bekliyoruz. Gene de Summerhill sınıfları ve öğretmenleri olan bir okul. Çocuklar derslere girmek zorunda değiller ama katılımda bulunmak isteyen çocuklar için heyecan verici ve kusursuz bir program sağlamak, katılımda bulunmak istemeyenlere karşı nötr kalmak, ve öğrenmeye başlamak isteyen öğrencilere karşı cesaretlendirici olmak bir öğretmen olarak sizin sorumluluğunuz.

Konunuz hakkında heyecan duymanız doğaldır ve desteklenir.

Sınıf içi etkinliklere ve oyuna aynı değeri vermeniz ve bunu çocukların bilmesi önemlidir. Sizin tarafınızdan biri diğerine açıkça ya da örtülü olarak tercih edilmeyecektir. Tercih yapmak çocuğa bırakılacaktır.

Çocuklar, öğretmen olarak sizinle yakın bir ilişki kuracaklardır ve sınıf mevcudu çok az olduğundan üzerilerindeki etkiniz geleneksel okul ortamında olabileceğinden çok daha fazla olacaktır. Çocuklar için, sizin onların katılımına değer verdiğinizi ve öğretmekten keyif aldığınızı ve fakat bir dersi kaçırdıklarında ya da sizin konunuzda çalışmaya devam etmemeyi seçtiklerinde üzgün veya kızgın olmayacağınızı bilmek önemlidir.

Mizah sınıfta önemli bir bileşen olabilir, rahat ve arkadaşça yaklaşım en iyisidir. Ancak bu derslerin düzgün planlanmış ve iyi organize edilmiş olamayacağı anlamına gelmez.

Sınav odaklı öğrencilerin, sınıf dışında dersle ilgili bir miktar çalışma yapmalarının kendilerine yardımcı olabileceğini bilmesinde bir sakınca yoktur fakat ders işleyişiniz ev ödevlerinin tamamlanmasına bağlı olmamalıdır.

Sınıfınız size aittir, öğrencilerin derse katılım zorunluluğu yoktur ve dolayısıyla dersinizin kesintiye uğraması (ender bir olay) durumunda sınıfı terketmeleri istenebilir ya da bir ara bulucu talep edebilir ya da öğrenciyi okul toplantısında gündeme getirebilirsiniz. Aynı şekilde öğrenciler de kendilerine adaletsiz davranıldığını hissettiklerinde bir ara bulucu talep edebilir ya da sizi okul toplantısında gündeme getirebilirler.

Sınıfınız aynı zamanda profesyonel bir okul alanıdır ve iyi organize edilmiş, zevkinize hitap eden ve güvenli bir yer olarak tutulmalıdır. Risk değerlendirmeleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Uygulamada her öğretmen bir bölümün başındadır. Bu anlamda; ilgili sınav takvimleri, ders içeriklerindeki değişiklikler ve Ulusal Müfredat (bu müfredatı uygulamak zorunda değiliz ancak içeriği hakkında bilgimizin güncel olmasına ihtiyacımız var) ile ilgili güncel durumu takip etmek sizin sorumluluğunuzdur.

Dersinizin içeriği devlet müfredatından oluşabileceği gibi sınav odaklı olmayan sınıflar için sizin tarafınızdan da oluşturulabilir. Öğrencilerin ilgi ve meraklarını onlarla tartışabilirsiniz fakat son söz size aittir. Dersinizin içeriği ilk ve öncelikli olarak öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik olmalıdır ama aynı zamanda ileride ihtiyaç duyacakları becerilerle bağlantı kurulmalıdır. Dersinizin konusu hakkında eğlenceli içerik sağlayabilmeniz de muhteşem olur.
Summerhill’de öğrenmenin ve yapılan işlerin günlük olarak gözlemlenmesi en iyi değerlendirme yöntemidir. Sınıflarımız o kadar küçük ki bu formdaki bir “Aile Gözlemi” eksiksiz ve tam olmaktadır. Buna rağmen, lüzumlu olması halinde derslere katılan öğrencilerle ilgili yazılı bir değerlendirme yapabilmelisiniz. Geleneksel anlamda yoklama almak için değil ama zaman zaman kimin ne yaptığına göz atabilmeniz için günlük kayıtlar tutulmalıdır. Bu yolla sınıfınız ve öğretme yönteminiz vb. gibi konularda sorular sorabilirsiniz. Mümkün olan en çok çocuğun ihtiyaç ve ilgilerine yanıt verebiliyor musunuz? Dersleriniz elbette her bir çocuk için uygun ve anlaşılır olmalıdır.

Günlük ders içeriklerini, yapılan işleri ve “bir sonraki adım”ı kapsayan bireysel ya da grup bazlı kişisel kayıtlara sahip olmak önemlidir. Bu kayıtlar özet olabilir, ama size izleyebileceğiniz bir yol haritası verir ve ayrıca bir öğrenci bir süre aradan sonra derslerinize yeniden katılmak istediğinde geri dönüp bakabilmenizi sağlar.

Zoe, Will ve ekibin diğer üyeleri ile birlikte çalışarak bir Müfredat Taslağı ve İş Planı oluşturmak ve devamlılığını sağlamakla sorumlu olacaksınız. Aynı zamanda yıllık bir öz değerlendirme yazacak ve ekibin diğer üyeleriyle birlikte meslektaş değerlendirmesine katılacaksınız.

Öğrenim dönemi başında her öğretmen, öğrencilerin devam etmek istedikleri dersleri seçtikleri kayıt işlemine iştirak ederler. Zaman çizelgemiz öğrencilerin kayıt tercihleri kullanılarak oluşturulur. Çizelgedeki ders sayınız sizin konunuzu seçen öğrenci sayısına bağlı olacaktır. Bu, bazı öğrenim dönemlerinde “ağır” bazılarında hafif ders programınız olabileceği anlamına gelir. Eğer ders programınızda çok fazla boş zamanınız varsa, şunları gözden geçirmeniz önemlidir: Bazı öğrencilere ekstra dersler sunabilir misiniz? İlgi alanınız olan ya da okula ve öğrencilere yardımcı olabilecek diğer konularda dersler sunabilir misiniz? Bu konular Zoe, Will veya uzun süredir çalışan diğer ekip üyeleri ile tartışılabilir.

Eğer yeni bir öğretmenseniz, danışmanınız nasıl idare ettiğinizi görmek ve sorularınızı yanıtlamak için ilk döneminiz boyunca iki haftada bir ve ikinci döneminiz boyunca ayda bir olmak üzere sizinle buluşacaktır. Elbette herhangi bir zamanda Zoe, Will veya ekibin diğer üyelerinin desteğine başvurabilirsiniz.

Son olarak, derslere devam zorunluluğu olmadığından öğrenciler bazen derslere katılmazlar. Bunu kişisel olarak algılamamalsınız. Öğretmen olarak elinizden gelenin en iyisini yapmak ve cazip bir ortam yaratmak üzere oradasınız, fakat kesinlikle dersinize katılmaları için çocukların aklını çelmek üzere değil. Kendinizi bir anda yapayalnız bulursanız; sanatsal işler yapın, idari işleri halledin, kendi ilgi alanlarınıza yoğunlaşın ya da bir ara verin ve kendinize bir bardak çay veya kahve alın!

Orijinal kaynak: http://www.summerhillschool.co.uk/teaching-summerhill.php
Çeviri: Melike Funda Müftüoğlu
Paylaş:

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazın

*