Summerhill Öğretmenleri İçin İlk 10

Summerhill Öğretmeni Olmak İstiyorsanız Bilmeniz Gereken 10 Şey

Birçok insan Summerhill Okulu’nda çalışmak istiyor. O, demokratik eğitim dünyasının cazibeli çocuğu. Summerhill öğretmeni olmak istiyorsanız bilmeniz gereken on şeyin listesi burada.

1. Summerhill’e iyi öğretmenler gerekli.

Bu oldukça açık, değil mi? Ne de olsa bu bir okul. Ne yazık ki bu okul, öğretmenlik yapmanın öğretmek anlamına geldiği temel noktasını gözden kaçıran öğretmenlerle zorluklar yaşadı. Öğretmenlik yapmak; kendi çocukluğunuzu yeniden yaşamak ya da çocukluğunuzda yapmış olmayı dilediğiniz birçok harika etkinlik düzenlemek anlamına gelmez. Summerhill; diğer okullarda görebileceğiniz, çocukların hayatlarını etkinlik üstüne etkinlikle dolduran ‘eğlendiren öğretmen’ için uygun olan son yerdir.

2. Ders konunuzu iyi bilin.

Eğer ne öğrettiğinizi bilmiyorsanız, öğretmen olarak sizin orada olmanızın ne anlamı var? Konunuzu bildiğiniz zaman çocukların seviyesine uyarlamayı becerebilirsiniz. Buradan yola çıkarak....

3. Öğrencilerinizi iyi tanıyın.

Eğer seviyelerini doğru belirleyemezseniz, ya onları küçümsemiş (aşırı basit) ya da anlaşılmaz olursunuz (aşırı karmaşık). Onların neleri bildiklerini ve neleri bilmediklerini öğrenmek için biraz zaman harcayın. Summerhill çocukları genellikle diğer okullardaki çocuklarda bulamayacağınız özgüvene ve olgunluğa sahiptir, ancak bu özellikleri kazanmak bazen bilgi eksikliklerine mal olabilir. Eğitim fakültesinde öğrendiğiniz standart müfredatı uygulamak yanında bu kısıtlamalarla çalışmak da işinizin bir parçası.

4. Öğrettiklerinizin gerçekten öğrenildiğini kontrol etmek için bir yönteme ihtiyacınız var.

Summerhill, çocukları ana akım eğitim anlayışında önerilen sistematik yöntemlerle değerlendirmez;ancak konunuzun öğrenilip öğrenilmediğini anlamanın bir yolunu bulamazsanız iyi bir öğretmen olamazsınız. Çocukları değerlendirmemek, hiç sınav yapmamak anlamına gelmez. Kulağa tuhaf gelse de birçok çocuk sınavlardan hoşlanır çünkü sizin kadar onlar da anlayıp anlamadıklarını bilmek ister.

5. Öğretmenliği bir popülerlik yarışmasına dönüştürmeyin.

Sadece derse katıldıkları için çocuklara kekler dağıtmayın, akıllarını neşeli aktivitelerle çelmeyin ve konunuzun içerik düzeyini düşürmeyin. Summerhill çocukları çoğu zaman usule uygun terimle “geride kalmış” olabilir ama zekâları ile bunu fazlasıyla telafi ederler. Çocukların çoğu bu kandırmacaların farkındadır. Farkına varamazlarsa da bu üzücü bir durumdur, kendi amaçlarınız için onları istismar etmiş olursunuz.

6. Zaman zaman önemsiz ve güçsüz hissetmeye alışın.

Eğer çok değer verdiğiniz öğrencilerinizin bazen bir doğaçlama tiyatro performansında, bir partide veya doğa yürüyüşünde ikinci olmasını kabul edecek kadar yüce gönüllü değilseniz, Summerhill gerçekten sizin için uygun bir yer değil. Summerhill’de öğretmenler, çocukların çoğu için bazen “ciddileşme” uyarısı yapan gerekli ve kaçınılamayan figürlerdir.

7. Zamanınızı adil kullanın.

Elbette, programınızı iyi dereceler alacak birkaç hevesli öğrenci için derslerle doldurmak kendinizi iyi hissettirecektir. Ne var ki, bütün çocukları düşünmek gibi mesleki bir zorunluluğunuz var. Bu, çocukların derse ilgisini çekmek için hazırlıklı olmak, dersleri onların seviyesine uygun hazırlamak için zaman ve enerji harcamak ve onların ihtiyaçlarına karşı hassas olmak anlamına gelir. Burası bir özel okul; derslere katılmayan çocukların da, derslere katılan çocuklar kadar zamanınız üzerinde hakkı var.

8. Çocuklar size ihtiyaç duymadan büyür ve olgunlaşırlar.

Birçok nevrotik yetişkin çocuklar için neyin iyi olduğunu bildiğini ileri sürer ve sonra aslında kendileri olmadan da gerçekleşecek gelişimsel bir süreçte küçük bir övgü almak adına genç hayatlara zorbalıkla dalarlar. Şunu anlayın: Siz daha iyisini bilmiyorsunuz.

9. Summerhill bir okul olmasının yanı sıra bir aile işletmesi.

Bu, “Summerhill teamülleri” hakkında nesilden nesile aktarılan bir bilgi birikimi olduğu anlamına gelir. Uzun yıllar profesyonel tecrübesi olan bir öğretmen için kendi çalışma biçiminin Summerhill’deki sisteme uymadığını fark etmesi rahatsız edici olabilir, fakat Summerhill gibi benzersiz bir kültüre sahip bir okulun bu benzersizliğini korumaya çalışması doğal karşılanmalıdır. Eğer kendi yeteneklerinizle okulun temel felsefesini değiştirebileceğinizi düşünüyorsanız vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir, bu durumda gidip kendi okulunuzu kurmalısınız.

10. Topluluk hayatına katılın.

Summerhill’de işiniz derslerinizin sona ermesiyle bitmez. Eğer profesyonel statünüz, okulun zengin kültürünün tadını çıkarmanıza engel oluyorsa Summerhill size uygun değil demektir.

Bu listeyi Summerhill’de çalışmayı düşünenlerin faydalanabilmesi için yazdım.

Bu kişisel görüş, okulun görüşlerini temsil etmez.

Kaynak yazı: Top 10 for Summerhill Teachers
Çeviri: Gülçin Çakan Akdoğan - Melike Funda Müftüoğlu
Paylaş:

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazın

*