Permakültür Tasarımcılarının “Renkli Orman” Ziyareti

“Başka Okullar”ın eğitim modelini oluşturan dört eksenden biri olan “ekolojik bir okul olmak”, ilk olarak okulların tasarımı ile başlar.

Okulumuzun enerji yönetimi, bahçe ve oyun alanı tasarımı konularını danışmak, onların gözüyle Renkli Orman'a bakmak üzere permakültür tasarım uzmanlarıyla birlikte Renkli Orman’ı ziyaret ettik. Okul yerini, bahçesini ve binanın içini doğrudan gözlemleyen mimar, permakültür tasarımcısı, danışmanı, eğitimcisi ve Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü (TPAE) kurucusu Mustafa F. Bakır, geri dönüşüm materyalleri ve doğal malzemelerle yapılan Earthshiplerin Türkiyede’ki ilk örneklerinden Erdship projesini yapan Erdem Köksal, yöneticiliğini yaptığı Karacaoğlan Ortaokulu’nda permakültür tasarımına alan açan, aynı zamanda İzmir Zumbara’nın kurucularından Murat Çelik, Çevre Bilimleri ve Ekoloji uzmanı Selçuk Somersan ve kooperatif üyelerimizden bir grupla okulumuzda buluştuk.

Ziyaret öncesindeki kahvaltı sofrasından, okul ziyaretimize ve sonrasına uzanan buluşma boyunca, uzmanlar bilgi, gözlem, yorum ve deneyimlerini bizimle paylaştı.

Permakültürün Türkiye’de bilinirliğinin artmasına önemli katkıları olan, kendi tabiriyle tam-zamanlı permakültür tasarımcısı, danışmanı, eğitimcisi, TPAE kurucu ve yöneticisi olan Bakır, eğitim kurumlarının ve çocukların doğayla nasıl ilişkilenebileceği, permakültürün okullar için neden değerli olduğu ve Renkli Orman’da hayata geçirilebilecek permakültür uygulamalarının neler olabileceği hakkında bizi bilgilendirdi.

Okullardaki Permakültür Uygulamaları Neler Olabilir?

Doğayla insan arasındaki ilişkinin farkındalığına kapı aralayacak bağı kurmayı, yaşadığımız Dünya’yı yuvaları olarak kabul eden çocukların okulu olmayı isteyen ebeveyn ve eğitimciler olarak, kurulması gereken bağın sevgi bağı olduğunu biliyoruz. team task management software.. Bizler çocukların doğadaki örüntüleri gözlemleyebileceği, gıda, su, atık, enerji, etik gibi konulardaki sorunlara permakültür bakış açısıyla üretilen çözümleri deneyimleyebileceği bir okulu var edebilmek istiyoruz. Bunun için başladığımız tasarım çalışmamıza önümüzdeki hafta Marmariç Permakültür’de devam edeceğiz.

Paylaş:

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazın

*