Doğa Anaokulları

Doğa Anaokulu Nedir?

Bir doğa anaokulu, genel işleyişinde öğrenci aktivitelerinin odağında doğal bir alanı düzenli olarak kullanan lisanslı bir kurumdur.

Genellikle, doğa anaokulu öğrencileri her gün dışarıya çıkar ve yapılandırılmamış keşif gezilerinin ve doğal bir ortamda oynamanın tadını çıkarır. Bir doğa anaokulunun bu temel bileşeninde, öğretmenlerin rolü nazikçe süreci kolaylaştırmak, güvenliği sağlamak ve ihtiyaç duyuldukça yol göstericilik ve bilgi sağlamaktır. Bu günlük keşifleri, daha önceden belirlenmiş herhangi bir etkinlik taslağı veya akademik hedef ve amaçlardan ziyade, çocukların kendi ilgi alanları ve buluşları yönlendirir.  Gezintiler normalde her gün 45 ila 90 dakika sürer ve gerçekten tehlikeli olmayan her hava koşulunda yapılır.

Çocuklar ve ebeveynler dışarıda yapılan bu aktivitelerin sıklıkla ıslanmak, kirlenmek, sıcak veya soğukta kalmak gibi sonuçları olabileceğinin farkındadırlar. Uygun kıyafet seçimi bir gerekliliktir ve her bir çocuk için yedek kıyafet her zaman hazırda bulundurulur. Temel ilke basittir: Kötü hava diye bir şey yoktur, sadece kötü kıyafetler vardır!

Çoğu doğa anaokulunda her gün, geleneksel çocuk parklarına göre daha doğal tasarlanmış oyun alanlarında serbest oyun zamanı da vardır. Çoğu eyaletin kanunlarına uymak için bu parkların etrafı doğal bariyerlerle veya çitle çevrilmiştir. Burada oynayan çocuklar gözetlenir, ancak günlük olarak yapılan grup keşiflerinin yerine bireysel doğa oyununun tadını çıkarırlar.

perfect_climbing_tree_-_for_web_qat1

Doğa anaokulları her zaman kapalı alan etkinlikleri de sunarlar: hikâyeler, müzik, yapı oyunları, sanat, drama oyunu,  atıştırmalıklar,  vb. etkinlikler.  Bu bakımdan diğer anaokulu türlerine çok benzemesine rağmen, doğa anaokulları kapalı alan aktivitelerine genellikle doğal temaları ve materyalleri dâhil ederler.

Eğitim Programı

Çoğu doğa anaokulu, akademik kazanımlara çok vurgu yapmaz. Bunun yerine çocuğun bilişsel, sosyal, duygusal ve yaratıcı gelişimini bir bütün olarak ele alan dengeli bir eğitim programını tercih ederler.

Bunu en etkili biçimde yapmak için, çocukların etkinlikleri onların kendi ilgi alanlarından, keşiflerinden ve gözlemlerinden elde edilirken anaokulunun doğal ortamı fırsatlar ve maceralar dolu bir hazine işlevi görür. Dışarıdaki mevsimsel değişimler veya bir sebze bahçesi oluşturmak gibi genel temalar takip edilebilir; ancak doğadan alınan keyfe ve onun sürprizlerine alan açmak için her bir günün aktiviteleri esnek kalır.

Amerikan toplumunun akademik öğretimi gittikçe daha erken yaşlara kaydırmak konusundaki aşikâr takıntısının aksine, bu çocuk merkezli yaklaşım erken çocukluk döneminde büyüme ve gelişme konusunda güncel anlayışla çok iyi örtüşmektedir. Bu bütünsel yaklaşım, okula hazırlık için de mükemmel bir ortam sağlar.

İşlevsel Yapı

kids_in_mud_for_webDoğa anaokulları yıllık okul ücreti prensibi ile ve çoğu anaokulundakine benzer günlük, haftalık ve yıllık programlar ile çalışır. Ebeveynler genellikle sabah veya öğleden sonra devrelerini, haftada iki ila beş gün buluşmak üzere seçebilirler. Çocuklar genellikle üç, dört veya beş yaşında kaydedilirler; kayıt öncesi çocuğun 3 yaşında olması ve tuvalet eğitimini tamamlamış olması genel bir koşuldur.

Bazı anaokulları karışık yaş sınıfları oluştururken, diğerleri öğrencileri yaşlarına göre ayırır. Her iki yaklaşımın arkasında da dikkatle ele alınmış sebepler ve inanışlar vardır.

Sınıf büyüklükleri genellikle en çok 12-18 öğrenci arasında değişirken, her sınıfta 2 veya 3 öğretmen bulunur. Çoğu eyaletin lisans verme kurallarında azami öğretmen/öğrenci oranı belirlenmiştir ve bu oranlar kapalı alan etkinlikleri ve açık alan keşif gezileri için farklı olabilir. Daha küçük bir doğa anaokulu sınıfı için bile iki öğretmen gerekli kabul edilir ve üçüncü bir yetişkin çok faydalı olabilir. Zaman zaman bu ‘üçüncü yetişkin’in yeri başka bir ücretli görevliden ziyade bir stajyer veya uzun dönemli gönüllülük yapan biri ile doldurulur.

Tesisler

Amerikan doğa anaokullarının, en az bir tane tahsis edilmiş sınıf ile uygun bir şekilde donatılmış tuvaletleri bulunan sabit tesisleri vardır. Sınıflar, anaokulu sezonu kapalı iken başka amaçlar için de kullanılabilir, ancak bu bazı durumlarda mobilya ve ekipmanların düzenlenmesini gerektirecektir.

Eyalet lisansı genellikle minimum sınıf büyüklüğünü (her çocuğa düşen m2 ölçüsü olarak), tuvaletlerin yeri ve sayısını, çıkış kapısı sayılarını, yangın önleme gerekliliklerini, oyun parkı büyüklüğünü belirleyen kurallar içerir.

Doğa Anaokullarının Faydaları

Doğal yaşamı korumayı hedefleyen bir organizasyonun bakış açısıyla, doğa anaokulu fikrinin temelinde, ömür boyu doğayı koruma değerlerinin gelişmesinde en yaygın etken olarak belirlenen sık, yapılandırılmamış, açık alan oyun deneyiminin gerçeğine oldukça benzer bir şekilde sağlanması vardır. Dolayısıyla, bu okullar birçok doğa merkezinin ve benzer organizasyonun koruma ve eğitim hedeflerini paylaşır.

bailie_-_children_gardening_for_webBir tam okul yılı boyunca en az haftada iki kere devam ettikleri doğa anaokulunda, öğrencilerin bütün diğer çevreci eğitim modellerinin öğrencilerinden çok daha fazla açık alanda zaman geçirmeleri sağlanır. Aslında, bir doğa anaokuluna kaydolan her çocuk, anaokulu deneyimi süresince yüzlerce saat doğal bir ortamda keşif yapmanın ve oynamanın tadını çıkarır.

Bu yaklaşımın yaşamı değiştirici deneyimler meydana getirmesi, daha kısa, seyrek ve bilişsel odaklı yapılan EE (çevreci eğitim) programlarına kıyasla daha olasıdır. İlaveten, zamanlanmış, düzenlenmiş ve okulun eğitim programı amaçları ile sınırlandırılmış geleneksel K-12 çevresel eğitim derslerine kıyasla, doğa anaokullarının yapılandırılmamış, günlük açık alan keşif gezileri gerçek buluşlar ve oyun için zaman ve fırsat tanır.

Doğa anaokulu modeli aynı zamanda çocukların genel olarak sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için eşine az rastlanan bir katkı sağlar.  Günlük inceleme gezintileri gözlem yapma, deney yapma ve sınıflandırma gibi kıymetli becerileri geliştirirken, hem kişisel deneyimlere hem de grup paylaşımına imkân tanır. Çocukların açık alanda buldukları şeyler her çeşit sanatsal ve sözlü ifade için de harika temalar sağlar, ayrıca günlük yürüyüşler fiziksel zindelik alışkanlıklarının erken yaşta yerleşmesine yardımcı olur.

Belki de en önemlisi, doğa anaokulu öğrencileri gerçekten nasıl öğrenileceğini öğrenirler: bütün eğitime hakim olması gereken merak ve keyif duygusunu geliştirerek. Aynı zamanda paylaşmak, sırasını beklemek ve basit yönergelere uymak gibi önemli sosyal becerileri de kullanırlar.

Neredeler?

ABD’de en öne çıkan doğa anaokulları topluluk doğa merkezlerine bağlıdır. Bu okullardan yaklaşık 30-40 adet ülke çapında dağılmış olarak, Milwaukee (WI), Saint Paul (MN), Kalamazoo (MI), New Canaan (CT), Midland (MI), Baltimore (MD), and Lincoln (NE) gibi yerlerde bulunuyor. 

714210_97785492_kids_in_tall_grass_for_web_v7zg

Şüphesiz pek çok başka daha az göze çarpan, özel anaokulu da doğa temelli oyunu eğitim programlarının ana bileşeni olarak kullanan benzer felsefeleri takip ediyor, ancak bunların çoğu bulundukları çevrenin ötesinde bilinmiyorlar.  Ne var ki, doğa anaokullarının etkinliği ve başarısı anlaşıldıkça, bu okulların sayıları da gittikçe artıyor.

Kaynak: http://www.greenheartsinc.org/Nature_Preschools.html
Türkçeleştiren: Gülçin Çakan Akdoğan
Düzeltme: Melike Funda Müftüoğlu
Paylaş:

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazın

*